Сорок четвертий день широкомасштабної війни став для 16-річного Владислава Буряка початком тримісячного полону — першого задокументованого випадку захоплення російськими військами української дитини. Його історія — не лише про особисту боротьбу за життя, а й про те, як Росія перетворює дітей на інструмент тиску, порушуючи всі можливі міжнародні норми. Це один із тисяч епізодів системних злочинів проти українських дітей, які війна вивела з категорії «статистики» й перетворила на болючу реальність цілого покоління.
8 квітня 2022 року. Сорок четвертий день російсько-української війни. У полон до російської армії потрапляє перша українська дитина. Нею стає 16-річний Владислав Буряк, який наступні 90 днів свого життя проведе у руках ворога.
“Десь о 05:30 все почалося. Коли ми почули дуже сильний вибух, дзвін вікон та посуду, то зрозуміли, що почалась війна”
Через важкий стан дідуся Влад залишився у місті, щоб доглядати за ним. Вже у квітні 2022 року за вказівками батька він все ж таки вирішив евакуюватися до Запоріжжя. Після того як росіяни порушили домовленості щодо гуманітарного коридору й затримали евакуаційні автобуси, якими мав їхати Владислав, хлопцю довелось виїжджати у складі великої колони цивільних машин. Його автомобіль був позначений написами “ДІТИ”. У ньому, окрім нашого героя, перебувало ще шестеро людей: троє жінок, дві дівчини та немовля. Колона швидко та успішно пройшла п’ять російських блокпостів, проте на шостому, у Василівці, все змінилося. Під час чергової перевірки російський військовий помітив у руках хлопця телефон. “Один із солдатів навів на мене автомат і запитав: «Мені тебе одразу тут розстріляти чи розбити твій телефон»”, – згадує хлопець. Він наказав Владу надати його документи та гаджет на перевірку. Переглядаючи документи підлітка, військові встановили його особу. Окрім цього один з них виявив, що Владислав був підписаним на проукраїнські телеграм-групи, у яких російські військовополонені писали про те, що не хочуть воювати.


